Z wolnej stopy 47

Zbigniew Milewicz

Rock and roll

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla, który się urodził na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku za oceanem, a do Polski dotarł ponad dekadę później. Nazwa muzyki, tańca mówiła kołysz się i huśtaj (lub tocz) i na tym on mniej więcej polegał, ale jak to wyglądało na parkiecie, wie tylko ten, kto wtedy miał kilkanaście, albo dwadzieścia lat i chciał udowodnić całemu światu, że zrobi najwymyślniejsze wygibasy ze swoją partnerką. Przerzuci ją sobie przez ramię, przeciągnie pod sobą, okręci wielokrotnie wokół jej własnej osi, ten żywiołowy rytm dawał pomysłowym tancerzom przeróżne możliwości. Oczywiście rock and roll miał swoje reguły, których uczono na kursach tańca, ale takim amatorom jak ja i moi licealni koledzy, wystarczała improwizacja i niespożyta energia plus czyjaś wolna chata, kiedy można było zorganizować prywatkę z potańcówką.

Muzykę odtwarzaliśmy z gramofonowych singli i pocztówek dźwiękowych, które przywozili nam krewni z Zachodu, albo namierzaliśmy na bazarze, nadawało ją też radio Luxemburg, tylko ciężko się go słuchało, bo było zagłuszane. Słuchaliśmy utworów Elvisa Presleya i Paula Anki, może również Roya Orbisona, Jerry`ego Lee Lewisa, albo Chucka Berry`ego. Później, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy zacząłem chodzić na studenckie bale, po raz pierwszy zetknąłem się z twórczością Beatelsów, ale ich muzyka mnie jakoś nie wciągnęła, podobnie jak The Rolling Stones. Historia rock and rolla jest jednak warta opowiedzenia i według Wikipedii wygląda mniej więcej tak:

Nowy gatunek muzyki rozrywkowej – wywodzący się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego, granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów – powstał w wyniku połączenia “czarnego” bluesa, rhythm and bluesa, tradycyjnego jazzu oraz “białej” country. Promotorem owego stylu był Alan Freed, amerykański disc jockey z Cleveland, który obserwując swoją klientelę zauważył, że biali nastolatkowie często kupują w sklepach muzycznych płyty z muzyką Afroamerykanów. Podążając za tym trendem zaczął lansować czarną muzykę w radiu, nazwał ją rock and rollem – po raz pierwszy w 1951 roku, czyli siedemdziesiąt lat temu – i muzyka spodobała się słuchaczom. Alan Freed był również organizatorem pierwszych koncertów rock and rollowych, które cieszyły się dobrą frekwencją wśród białej i kolorowej młodzieży. Tym samym przyczynił się on do obniżenia barier rasowych w swoim kraju. DJ z Cleveland żył barwnie i intensywnie, ale niestety krótko. Zmarł w wieku 43 lat na przewlekłą niewydolność nerek i marskość wątroby, co było następstwem alkoholizmu. W 1986 r. Alan Freed został uznany za osobę godną uwiecznienia w muzeum honorującym artystów i osoby, zasłużone dla muzyki rockowej, zaś 21 marca 2002 roku jego szczątki przeniesiono do Rock and Roll Hall of Fame.

Rock and roll cechowała prostota harmoniczna i rytmiczna oraz szybsze i agresywniejsze brzmienie, niż w dotychczasowej muzyce rozrywkowej. Skład zespołów wykrystalizował się pod wpływem wzorcowej grupy Muddy`ego Watersa – śpiew (często wielogłosowy), gitara prowadząca, gitara rytmiczna, gitara basowa, pianino lub organy i perkusja. Jeżeli chodzi o teksty utworów, to podobnie jak muzyka, były proste w formie, lecz często głębokie w treści i dotyczyły miłości oraz spraw młodzieży. Nic więc dziwnego, że wielu młodych Amerykanów utożsamiało się z tą muzyką, na ogół wbrew swoim rodzicom i nauczycielom, którzy tradycyjnie uważali, że dzieci powinny „być widziane i nie być słyszane”. Rock and roll motywował nastolatków do buntu przeciwko sztywniactwu starszego pokolenia, jego podwójnej moralności, różnym stereotypom myślowym i uprzedzeniom, więc zarówno dom, jak i szkoła postrzegały tę muzykę jako realne zagrożenie.

Międzypokoleniowy rozdźwięk wykorzystała kultura Hollywood. Zaczęto kręcić filmy, lansujące nową muzykę, pojawił się styl zwany rockabilly, który miał korzenie w country, bluesie i swingu oraz Elvis Presley, jako jego najbardziej znany wykonawca. Połączył ambitną gitarę z basem i wyniósł ten rytm do rangi znaczącego nurtu. Pożądany był również styl śpiewu Elvisa. Kiedy w lipcu 1954 roku wytwórnia Sun Studios wypuściła na rynek utwór That’s All Right Mama i stacje radiowe w pobliżu Memphis zaczęły grać tę piosenkę, błyskawicznie została ona lokalnym hitem, a w grudniu była już transmitowana w całych Stanach. Wtedy artysta zaczął zgłębiać inne gatunki muzyczne, wzbogacił swój styl oraz repertuar i tak zasłużył na tytuł Króla Rock’N’Rolla.

Nowy czas w muzyce rozrywkowej wpłynął na zmiany w obyczajach. Słowa Sex, drugs and Rock’N’Roll były często ze sobą łączone, w kontekście muzyki rockowej lat 60. Jej wykonawcy mieli skłonność do chaotycznego stylu życia, co wprawdzie było typowe także dla poprzedniej dekady, ale dopiero później stało się jawne. Muzycy zaczęli pić alkohol i używać narkotyków w miejscach publicznych; towarzyszyły temu opowieści o ich szalonych zachowaniach podczas koncertów, wszystko to trafiało do mediów i jeszcze bardziej podkręcało popularność gwiazd.

W latach 60 wyłonił się Garage rock – o charakterystycznym szorstkim brzmieniu, nazwany tak, ponieważ zespoły grające ten rodzaj muzyki, ćwiczyły zwykle w garażu któregoś z członków zespołu. W ślad za tym szły tanie, niskonakładowe i proste nagrania, była to muzyka undergroundowa, co utrudniało ustalenie dokładnej daty powstania utworów. Z niej prawdopodobnie narodził się też późniejszy punk rock.

Rock and roll nie zdobył jednak w Stanach wiodącej popularności. Wśród młodzieży miejskiej ciągle dominowała muzyka folk, a wśród dorosłych różne odmiany tradycyjnego popu. Przyjął się natomiast w Europie Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii. W połowie lat sześćdziesiątych artyści tego nurtu – przede wszystkim grupy The Beatles, The Dave Clark Five, Herman’s Hermits i The Rolling Stones – reeksportowali go z powrotem za ocean. Wydarzeniem, które praktycznie z dnia na dzień otworzyło Stany na brytyjskich wykonawców, było amerykańskie tournée Beatlesów z 1964 roku i sukces ich singla I Want to Hold Your Hand. Entuzjastyczne przyjęcie tych grup przez publiczność graniczyło z histerią. Charyzmatyczni Brytyjczycy przewrócili dotychczasową scenę muzyczną USA, spychając w cień wszystkich „grzecznych chłopców”, śpiewających banalne piosenki i wywołali pojawienie się silnych, amerykańskich zespołów rock and rollowych. Na skutek tej drugiej fali popularności, nurt stał się wiodącym w muzyce, aż do czasów powstania rapu i hip-hopu.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej godnych zapamiętania wydarzeń muzyki rockowej był festiwal w Woodstock, w sierpniu 1969 roku, który odbył się na farmie M. Yasgura w Bethel, koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście). Mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tysięcy ludzi. Wzięła w nim udział większość najwybitniejszych wykonawców tamtego okresu – m.in. Santana, Janis Joplin, The Who, Jimi Hendrix. Amerykańska młodzież epoki dzieci kwiatów, znudzona polityką i szachrajstwami kapitalistycznego świata, szukała ucieczki w różnego rodzaju środkach odurzających, dlatego też obok gołąbka pokoju siedzącego na gryfie od gitary, pojawił się nieoficjalny symbol Woodstocku – liść konopi indyjskich. Stało się tak również dzięki policji, która na okres trwania festiwalu zawiesiła swoją walkę z narkobiznessem. Godnym uwagi jest fakt, że przez cały czas festiwalu nie zanotowano ani jednego przypadku kradzieży, rozboju czy gwałtu.

Lata 70 stały pod znakiem kontynuacji muzyki, stworzonej przez Beatelsów i Rollingstonsów, ale jej tonacja była już ostrzejsza. Zaczęły się koncerty na stadionach sportowych, później do głosu doszedł hard rock i jeszcze agresywniejszy heavy metal, grały go Led Zeppelin, Deep Purple, Judas Priest, Black Sabbath, czy nasz rodzimy – Test. Z popularnością nowych gatunków rocka było różnie, ale na początku nie miały one dobrej prasy. Podobnie, jak kolejne – punk, disco i glamrock. Dopiero dekadę później, kiedy emocje się uspokoiły, rock podzielił się na wiele gatunków i każdy miał swoich fanów, ale to już nie były moje rytmy. Mój rock and roll grano w Polsce w latach 60 i odbywało się to właściwie nielegalnie. Miał on politycznie czerwone światło, bo była to muzyka wrogiego i wstecznego Zachodu.

Same fryzury na Beatelsów miały w szkołach szlaban, ale nieoficjalnie często się go przekraczało. Muzycznie nie zapomnę licealnych akademii w chorzowskim Słowaku, w czasie których po tradycyjnej pieśni Ukochany kraj, umiłowany kraj, nasz klasowy kolega, Seweryn Sowiak, siadał za klawiaturą fortepianu i rozbrzmiewały pierwsze nutki melodii, zakorzenionej gdzieś w okolicach czarnej rzeki Missisipi. Zaczynał delikatnie, ale to, co on później robił z fortepianem, tego opowiedzieć się nie da, to trzeba było zobaczyć i usłyszeć. Dzisiaj już nie wiem, czy Seweryn grał jazz, bluesa, czy rock and rolla, pewnie wszystko po trochu, bo kochał muzyczne improwizacje i robił to naprawdę świetnie. Szkoda, że później poszedł na medycynę, a nie do akademii muzycznej, ale jego pacjenci tego nie żałowali, bo został dobrym chirurgiem.

Na pewno jednak szkoda, że już go nie ma między nami. Nie zapomnę tego jego trochę Fernandelowskiego uśmiechu, pogody ducha, serdeczności i tego, co potrafił wyczarować na klawiaturze instrumentu. Grał tak lekko i naturalnie, jak człowiek, który się z tym talentem urodził. Najbardziej żal, że odchodząc, człowiek zabiera ze sobą każdy swój Boży dar.

9 thoughts on “Z wolnej stopy 47”

 1. Czy faktycznie festiwal Woodstock 69-70* był ,,Godnym uwagi faktem, że przez cały czas festiwalu nie zanotowano ani jednego przypadku kradzieży, rozboju czy gwałtu!? Otóż na podstawie tych dwuch skrajnych przypadków z pewnością nie!
  1. W tych latach,, rock and roll – za wielką wodą,, pod auspicjami dr. Gregory Batesona, programowano kadry kultów LSD – przyszłych hipisów/dzieci kwiatów, którzy angażowali się w organizowanie festiwali muzycznych! Efektem tych prac były prace Allena Ginsberga, Kena Keseya (autor „Lot nad kukułczym gniazdem” normalizujący nienormalność i, lider psychodelicznej grupy Merry Pranksters) i grupy muzycznej Grateful Dead. Podczas tras koncertowych Grateful Death, ludzie masowo umierali od przedawkowań i innych wypadków! Później dr. Bateson był zaangażowany w budowanie klinik dla narkomanów i próby delegalizacji narkotyków, coś co Bertrand Russell, współpracownik Szkoły Frankfurckiej proponował dekadę wcześniej w książce „Impact of Science on Society”a począwszy od 1962 r. Fa. RAND Corporation Santa Monica w Kalifornii rozpoczęła czteroletni eksperyment w zakresie LSD, pejotlu i marihuany. Wg. RAND w 1962 r. W.H. McGlothlin przeprowadził badanie przygotowawcze “The Long-Lasting Effects of LSD on Certain Attitudes in Normals, an Experimental Proposal” a w następnym roku, przeprowadził roczny eksperyment na trzydziestu osobach, nazwany “Short -Term Effects of LSD on Anxiety, Attitudes and Performance.” W praktyce działanie środków halucynogennych prowadziło do kuriozalnych halucynacji, już w 1954 r. Huxley napisał „The Doors of Perception” pierwszy manifest psychodelicznego kultu narkotykowego, w którym stwierdził, że leki halucynogenne “rozszerzają świadomość” Nomen omen – 8 sierpnia 1969 r. został przeprowadzony przez grupę Charlesa Mansona kuriozalnie makabryczny mord na Sharon Tate!
  2. Inżynier Karpiński wyprzedzał swoją epokę, budując już w latach 60. pierwsze sieci neuronowe. Jego „perceptron” był maszyną zdolną do uczenia się, która rozpoznawała otoczenie przy użyciu kamery. W roku 1970 zaprezentował światu mikrokomputer K-202, oparty na układach scalonych. W tamtym czasie komputery miały wielkość dużych szaf, a dokonanie Karpińskiego stanowiło prawdziwą rewolucję otwierającą drogę, do narodzin domowego komputera osobistego! Zachwycony polskim osiągnięciem pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek pofatygował się złożyć wynalazcy gratulacje, przy okazji obiecując pomoc! Dzięki wsparciu najważniejszej osoby w państwie inżynier został szefem Zakładu Mikrokomputerów Zjednoczenie Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej „Mera”. Do kooperacji przy planowanej produkcji K-202 zaproszono też kapitał brytyjski. Dalsze – smutne losy J.Karpińskiego, są powszechnie znane. Jego mikrokomputer naruszył święty spokój kilku ministerstw ( min. za sprawą wymuszających zmian sprowokowanych z Moskwy ) a kierownictwo konkurencyjnych zakładów „Elwro”, produkujących przestarzałe urządzenia elektroniczne, przyprawił wręcz o zawał! Zbyt nowoczesny produkt niweczył w PRL-u istniejące porządki, nawet dyrektorzy z „Mery” szybko zaczęli mieć dość mikrokomputerów, bo jedynie przysparzały im wrogów! Partyjna nomenklatura wzięła się więc solidarnie za zaszczuwanie inżyniera. Ten stawiał hardo opór bardzo długo – pomimo, iż został pozbawiony kierowniczego stanowiska. ,,Pękł,, dopiero w 1978 r. rzucił wszystko i zamieszkał na wsi pod Olsztynem, gdzie zajął się hodowlą świń. Rzecz jasna projekt polskiego komputera osobistego umarł śmiercią naturalną (…..)

 2. Szanowny Epikurze, Tobie stuknelo juz 2362 lata, a dalej filozofujesz, to jest godne pochwaly. Tylko, ze dzisiaj jest swieto rocka, a nie LSD, cos Ci sie widocznie pokickalo. Ale generalnie wszystkie Twoje uwagi na temat uzywek sa sluszne, one faktycznie szkodza zdrowiu. Tylko Edwarda Gierka bym tym razem zostawil w spokoju, nie dal pograc w swoim czasie polskim rockmanom, a lubial inzyniera Karpinskiego, to swiec Panie nad jego dusza, ale nie mieszajmy mikrokomputerow z dragami, muzyka i wszystkimi teoriami spiskowymi swiata, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie szanowny Epikurze.

 3. Oj, przepraszam Cię ZBYCHOO, zjadłam litere akurat w Twoim imieniu…sorry
  T.Ru

 4. Mam nadzieje Tereso, ze smakowala, bo mnie Lucija bardzo, za co Ci slicznie dziekuje💚

 5. Wiedza, to nie mądrość. Mądrość przychodzi z wewnątrz i nie można jej nauczyć, a osoba która jest mądra, nie powie że jest mądra! Ten kto jest mądry, odsuwa się, stoi na uboczu, obserwuje, wie kiedy, w jakim czasie się zbliżyć, a czas szybko przemija – to już bez mała 2362 wiosny! Filozofia postrzegania w warunkach narastających turbulencji społecznych, gdzie ludzie zmieniają swoje wartości, poddając się nowym zdegradowanym wartościom – wartościom, które są mniej ludzkie, a coraz bardziej zwierzęce, to rzetelna komunikacja – kultura przekazu faktów!
  Unika jednostronnych trendów przekazu (picunek malunek, coś się pokićkało ) piętnując min. te skrajne przypadki w kulcie,,rock and roll,,oraz powtarzany scenariusz lat 60-tych, promujący wszelkie formy okultyzmu opakowanego kiczowatą popkulturą ( POP-Satanizm ) w muzyce serwowanej od rana do wieczora na kanałach muzycznych i agresywny zakres 440Hz wpływający na psychikę, który różni się od łagodnego i przyjemnego dla ucha zakresu 432Hz, gdzie wszystkie naturalne dźwięki występujące w przyrodzie, szum drzew, śpiew ptaków, szum płynącej wody, brzęczenie owadów, to dźwięki o tej właśnie częstotliwości!
  Powyższe bezsporne fakty, pozwoliły podważyć twierdzenie autora, iż; festiwal Woodstock 69* był godnym uwagi faktem, że przez cały czas festiwalu nie zanotowano ani jednego przypadku kradzieży, rozboju czy gwałtu (….)

 6. Z wielką przyjemnością przypomnialam sobie pierwsze kroki rock and rolla na kursie w warszawskim Pałacu Kultury i N.pod koniec lat 50-tych.Tanczylysmy w cienkich pantofelkach tzw.rokendrolkach nosząc kolorowe rajtuzy np.w kolorze chabrowym lub czerwonym ale później nie widziałam już tego specyficzn ego “pięta-,palce” kroku.Twoje szczegółowe informacje przypominają mi znanych idoli muzycznych podziwianych i ubóstwianych w tamtych “zwariowanych” czasach,które udało się niektórym fanom przetrwać bez uzywek.Lecz rockandroll przetrwał i żyje nadal w sercach czy też nogach…Dzięki za wspaniały wpis Zbyszku

 7. A ja Tobie za zywa pamiec o tamtym czasie,o ktorym piszesz, jak by to bylo wczoraj 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.