Polki w Berlinie

Wstęp

Drodzy Czytelnicy i drogie Czytelniczki tego bloga,
od dłuższego czasu zajmuje mnie problem pamięci społecznej o kobietach, Polkach, które od XVII wieku działały w Berlinie i które znikają w zapomnieniu. Nie tylko te, które żyły dawno, ale również te, które były naszymi koleżankami i odeszły kilka lat, a nawet kilka miesięcy temu. Ba, nie pamięta się też o nas samych, kobietach, Polkach, które żyją teraz, działają bo z reguły tak jest, że jeżeli nie dopominają się o docenienie swojej pracy – nie zostają docenione. A kobiety zbyt często się NIE dopominają.

Zebrała się nas ostatnio grupka zaangażowanych kobiet, które są zainteresowane tym tematem. Spotkałyśmy się zoomowo. Było nas sześć, ale na pewno będzie nas więcej.

Omawiałyśmy różne możliwości upamiętnienia Polek w Berlinie i postanowiłyśmy zacząć od Wikipedii. Mimo iż jak na razie nic jeszcze z tego nie wyszło, bo bardzo trudno jest sprostać wymogom Wikipedii, już pracujemy nad przygotowaniem platformy Polek w Berlinie, zarówno tych, co były, jak tych, co są i tych, co będą. Dla każdej kobiety stworzymy odrębną stronę, którą bądzie się linkować do zbiorczej platformy, ale będę te linki umieszczać również tu.

Zapraszam do dyskusji i współpracy

A tu nasze pierwsze linki (tylko mój link jest do strony na Wikipedii, dla wszystkich innych musimy te strony stworzyć)

Te, które odeszły

Ewa Bielska
Irena Bobowska
Maria (Maryla) Gast-Ciechomska & Archiwum w Bremie Archiv
Wiktoria (Viki) Korb
Irena Mitręga & Wpomnienie
Joanna (Asia) Trümner & książki o murze

***

Inicjatorki / Organizatorki

Magdalena Ciechomska
Karina Garsztecka
Anna Krenz & AK
Monika Wrzosek-Müller
Christine Ziegler