Ogłoszenia drobne

Za czasów gdy z siostrą i dwoma kuzynkami prowadziłam bloga “Jak udusić kurę” (blog był na bloxie.pl, a kilka lat temu blox zlikwidował bez problemu miliony swoich blogów, w tym również nasz), miałyśmy zwyczaj zadawania Czytelnikom zagadek. Zwyczaj się przeżył, ale tym razem nasza Autorka, Lidia Głuchowska znalazła, przeglądając w bibliotece pewne czasopismo, interesujące “ogłoszenia drobne”. Publikujemy je tu, zadając pytanie – czy ktoś wie, co to (mogło być) za czasopismo?Odpowiedział Pharlap: Zwrotnica.  Wyślemy mu w nagrodę książki o Kubickim (kto to jest Kubicki, to już chyba nie trzeba naszych Czytelników pouczać, bo Kubicki na blogu już był i jeszcze będzie, o tak, na pewno). No i może jeszcze zapytamy, a któż to, ów paseista? Też odpowiedział Pharlap: człowiek hołdujący przeszłości.

paseista
pieknyzmarl

7 thoughts on “Ogłoszenia drobne

 1. Tytułu czasopisma nie zgadnę, ale na dowód że nie jestem leniwy informuję, że Słownik Jezyka Polskiego definiuje paseistę jako: osobę dbającą o tradycje, przywiązaną do tradycji, tradycyjnych obyczajów lub wzorców. Jak też taka osoba mogłaby zareagowac na takie ogłoszenie? To już pole dla fantazji czytelników. Zainteresowało mnie kto nadał takie ogłoszenie? Wiemy kto: F.T. Marinetti autor Manifestu Futurystycznego – patrz tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Filippo_Tommaso_Marinetti
  Pozdrawiam

 2. Dziękuję, Pharlapie, nie tylko za rozwikłanie problemu, któż to ów paseista, ale też za odzew z dalekiego świata. Bardzo mnie ucieszył. A po otrzymaniu plików z zagadkami do wstawienia na blog, sama najpierw musiałam sprawdzić, co znaczy to słowo, a teraz już go używam, bo bardzo mi się spodobało.
  Marinetti jest dobrym tropem w kierunku odgadnięcia zagadki, bo i on, i sam Wielki Tzara pisali do tego polskiego awangardowego czaopisma. No, więcej już nie zdradzam.

 3. Witam Panie Pharlapie:)
  Gratuluję! Z małą pomocą Pani Ewy Marii -> Strzał w dziesiątkę!
  O ile Tzary i Marinettiego można się w Zwrotnicy spodziewać, o tyle ogłoszenia drobne zupełnie mnie rozbawiły:)
  Lektura przedwojennych czasopism i tym razem okazała się ciekawym doświadczeniem.
  Więcej tajemnic na temat tego, co w Zwrotnicy jeszcze zadziwić może, nie zdradzam, lecz zapraszam do zajrzenia na jej łamy:)

  Lidia Głuchowska

 4. Aaa… to ja dopiero teraz widze, że byłam na licytacji…:)
  Gratuluję raz jeszcze, z tym wiekszą przyjemnością, żem rozrywana:)

  Lida

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.