Elżbieta Windsor

Ewa Maria Slaska

Szczerze powiedziawszy nie mam nic specjalnego do napisania na jej temat. Była zawsze, a wczoraj umarła i jest to bardzo dziwna sytuacja. Była nieco młodsza od mojej mamy i od 1952 roku była królową. Z różnych rzeczy, które wiedzieliśmy o niej jako o królowej, jak broszki, kapelusze, książki czy psy, najbardziej mi się podobała informacja, że jako królewna wstąpiła, w lutym 1945 roku, do służb medycznych armii angielskiej. Miała wtedy stopień podporucznika, została przeszkolona na kierowcę i mechanika, otrzymała stopień kapitana i pojechała na wojnę. Prowadziła karetki pogotowia wojennego.

To mi naprawdę imponowało.

Alan Bennet napisał powieść o tym, że królowa w podeszłym wieku stała się zapaloną czytelniczką powieści. Nie do końca wiem, czy autor to sobie tylko wymyślił, czy rzeczywiście królowa nabrała zamiłowania do literatury.

Z drugiej strony my, ludzie czytający książki, moglibyśmy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście królowa mogła NIE czytać książek.

Na Netflixie przez kilka lat wszyscy oglądali Koronę, serial o panowaniu Elżbiety, ale przyznaję, że pierwszy odcinek tak mnie znudził, że nawet w przybliżeniu nie mam pojęcia, jak królowa została w nim przedstawiona.

Nie wiem więc, czy w serialu jest mowa o romansie księcia Filipa z pisarką Daphne du Maurier, autorką Rebeki i Ptaków. Może zresztą to w ogóle nie był romans, tylko, jak twierdzą królewscy plotkarze, platoniczna przyjaźń.

Od dziś jej syn, Karol, jest królem. I jakie to dziwne, bo dwa dni wcześniej Anglia otrzymała nową premierkę – Liz Truss. Tak jakby obie zmiany musiały następić jednocześnie, więc gdy zamiast królowej jest teraz król, to zamiast premiera będzie teraz premierka. On jest już starszym panem, ma 74 lata, ona jest jak na premierkę młoda – ma 47 lat. Tu też im się te cyfry obróciły. 47, 74.

O Karolu można śmiało powiedzieć, że długo czekał na swoją szansę. Nareszcie będzie mógł kupić królowej Karolinie korale koloru koralowego. Ale żarty na bok. Czy kiedykolwiek myśleliśmy o tym, że Karol naprawdę zostanie królem? A Kamila królową? Wiem, królowa (tamta królowa) zapowiedziała, że tak ma być, ale przecież nie traktowaliśmy tego poważnie.

Słowiańskie słowo król pochodzi od Karola. Wielkiego.

Król Karol jest starym królem. Jego matka była młodą królową i panowała najdłużej na świecie. A on jest starym królem.

Trzeba będzie wymienić w Anglii wszystkie banknoty, żeby przywrócić napis “God save the king”.

No dobrze, Biden jest jeszcze starszy, ma 79 lat, a papież Franciszek, który ma teraz 85 lat, miał 77, jak został wybrany. Ale może to bez znaczenia w czasach, gdy zaczynamy nagminnie dożywać osiemdziesiątki, a i dziewięćdziesiątka nie robi już wrażenia.

Jednak najgorszym problemem z królową jest jej imperialistyczna odpowiedzialność, którą zresztą odziedziczy też Król Karol. Gdy rozpoczynała królowanie była władczynią 33 królestw, gdy umarła – zostało ich wciąż jeszcze kilkanaście:  
Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu i Wyspy Salomona.

Dużo wysp. Ale tak naprawdę są to już niezależne państwa, często republiki. Wciąż jednak istnieją brytyjskie terytoria zamorskie czyli po prostu kolonie, miejsca, gdzie mogli się osiedlać osadnicy angielscy. Też prawie same wyspy.

 •  Anguilla
 •  Bermudy
 •  Brytyjskie Terytorium Antarktyczne
 •  Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego
 •  Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 •  Kajmany
 •  Falklandy (sporne z Argentyną)
 •  Gibraltar
 •  Montserrat
 •  Pitcairn
 •  Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha
 •  Georgia Południowa i Sandwich Południowy
 •  Turks i Caicos
 •  Akrotiri
 •  Dhekelia

Tak, była imperialistyczną władczynią. Tak, sama z siebie nie oddała ani piędzi brytyjskich posiadłości, a o niektóre walczyła zbrojnie.

Ale jakoś nie mogę jej nie lubić. Może przez te wyspy.

Z Karolem nie będę miała takich problemów.

***

11 thoughts on “Elżbieta Windsor

 1. pierwsza myśl wczoraj, ile lat była młodsza od Ireny Bobowskiej. Potem sprawdziłam, była równolatką najmłodszej siostry Ireny, Heleny. Heleny, która przypadkowo była przy aresztowaniu Ireny na Poznańskiej w Poznaniu i która ostrzegła wszystkich w domu przy Warszawskiej i tym samym uratowała innych przed więzieniem i gilotyną. Wiem, że to nie na temat, ale w 1939, gdy Polska liczyła na pomoc Anglii, Elżbieta była 13 letnią panienką i nie wiele mogła, prawdopodobnie jako królowa, też nic by nie zrobiła.

 2. Hmmm. Nagle, dwa tygodnie temu nabrałam ochoty na serial CROWN. Obejrzałam namiętnie wszystkie odcinki, które serwował Netflix. Zawsze byłam pełna podziwu dla tej dumnej, uczciwej osobowości. Była chwilami, tak samo nieszczęśliwa, jak ludzie bez tytułów. Dwa miesiące temu miałam sen z królową ( zresztą nie pierwszy.) Jego treść opowiadałam kilkunastu koleżankom. Wcale nie dziwnym było, że przewidziałam, że królowa niedługo umrze, przecież miała swoje lata. Byłam pewna, nawet z jedną z koleżanek się założyłam. Był to dziwny sen, bowiem królowa leżała chora w łóżku, a ja przy niej klęczałam i prosiłam o przebaczenie, że nie wiedziałam, że to wszystko tak się skończy. Obrazy ze snu były logiczne. Miała czepek na głowie i byłam zdziwiona, że królowa też leży w zwyklej pidżamie. Tak! To tylko był sen, którego symbole są dla mnie dla mnie wskazówkami. Ze wszystkich plotek i nie tylko na świecie interesowałam się losem królowej. Niech spoczywa w spokoju.

 3. Brigitte von Ungarn-Sternberg napisała maila do Eli Kargol i do mnie:

  Liebe Ewa, liebe Ela,

  ich habe gerade aus aktuellem Anlass den alten Krönungsfilm von Queen Elizabeth von !953 angeschaut. Es war der erste Film in einem Kino am Hauptbahnhof in München, den ich mit 9 Jahren sehen durfte – und war natürlich sehr, sehr beeindruckt. Was für eine Märchenkönigin!!!

  Kein Wunder, dass die Engländer für ‚leave‘ stimmten. Was hatten Brüssel und der Kontinent zu bieten!?!

  Zugegeben beim Wiedersehen war ich sehr gerührt.

  Welche Akzente König Charles III setzen wird? Das alte Commonwealth wird er nicht mehr in dieser Form zusammenbringen. Außerdem hat UK so wie wir derzeit große Probleme wie wir alle.

  Herzlich Brigitte

  https://youtu.be/wKzlKwpm17U (Colour) 02/06/1953

 4. Rozmyślam o tym, że trzeba będzie zmienić wszystkie banknoty w WB. Dotyczy to zapewne wielu innych przedmiotów i obiektów codziennego użytku.
  Na przykład przypomniało mi się, że w latach 70 papier toaletowy w muzeach, bibliotekach i innych angielskich instytucjach publicznych był śliski, lekko przejrzysty i miał na każdym kawałku matowy napis PROPERTY OF HM QUEEN. Nie wiem, czy wciąż tak jest? W Tate i w Modern Tate na pewno nie, ale to zapewne nie są instytucje publiczne.
  W internecie nic na ten temat nie znalazłam, ale internet już dawno nie jest tak niezawodnym źródłem informacji jak kiedyś. Teraz dominują w nim (krypto)reklamy i to co interesuje mainstream. A może nawet: czyli to, co interesuje mainstream.

 5. Bardzo fajny i ciekawy tekst Ewy! Niestety napisany z okazji smutnej i historycznie ważnej. Przez tyle lat żyliśmy w słodkim przekonaniu, że nie wiele już się będzie zmieniało; a tu w ostatnim czasie tyle tak diametralnych zmian.
  Jeszcze jedna ciekawostka a propos angielskiej rodziny królewskiej: imię Windsor nie jest nazwiskiem jakiejś starej dynastii. Nadał je rodzinie król Jerzy V w czasie Pierwszej Wojny Swiatowej 1917, zmieniając niemiecko brzmiące nazwisko Sachsen-Coburg-Gotha na właśnie Windsor, kiedy antyniemieckie nastroje ludności były zbyt widoczne. Podobnie ma się rzecz z nazwiskiem Mountbatten, które jest po prostu anglicyzmem Battenberga…

 6. Ela i Tomek przypomnieli mi, że w latach 1945 – 1990, a więc póki Niemcy, a zatem i Berlin był pod okupacją 4 mocarstw (dla przypomnienia USA, Anglia, Francja i Związek Radziecki, czyli Sowiecki), to ci, co mieszkali w strefie angielskiej, też formalnie podlegali królowej.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sektory_Berlina
  Sektor brytyjski obejmował w Berlinie Charlottenburg, Wilmersdorf, Tiergarten i Spandau.
  Mieszkałam w Berlinie w kilkunastu mieszkaniach i pracowałam w co najmniej 10 miejscach. Często pracowałam u królowej, a gdy mieszkałam na Tiergarten, byłam jej poddaną.

 7. Und noch etwas von Brigitte von Ungarn-Sternberg:
  Liebe Ewa,

  anlässlich des Todes der Queen habe ich einige Dokus zur königlichen Familie, in der es nicht an exzentrischen Mitgliedern mangelt, gesehen.

  Die Biographie der Mutter des Ehemanns der Queen ist besonders bemerkenswert, zumal man wenig von ihr in den Medien hörte.
  Schon bemerkenswert, dass diese königliche Ehe überhaupt zustande kam mit einer so psychisch auffälligen, exzentrischen Mutter und dem sehr deutschlastigen Hintergrund.
  Die vier älteren Schwestern von Prinz Philip heirateten in den deutschen Hochadel ein, es fehlte nicht an Verbindungen zu den Nationalsozialisten. Klar wurden sie nicht zur Krönung eingeladen. Es gibt eine Reihe von Kindern, Nichten und Neffen, aus diesen Verbindungen.
  Siehe Link 2.

  War die Mutter wirklich psychisch krank? Sogar Sigmund Freud begutachtete ihren Fall! Es fehlte ihr jedoch nicht an Ideen und die Energie und Tatkraft, sie unter schwierigen Umständen in turbulenten Zeiten umzusetzen. So ganz durchgeknallt konnte sie nicht gewesen sein.

  Herzlich Brigitte

  The Other Queen Mother: The Forgotten WW2 Hero | The Queen’s Mother in Law | Timeline
  https://adelswelt.de/prinz-philip-das-waren-seine-vier-schwestern/

 8. Swego czasu, jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego, miasto nie dość, że murem było podzielone, to jeszcze sektorami. W Berlinie Zachodnim tych granic między sektorami się nie zauważało, nie odczuwało. Do tego stopnia, że dopiero niedawno stwierdziliśmy, że te kilka początkowych lat berlińskich mieszkaliśmy w sektorze brytyjskim, a nie jak nam się długi czas wydawało, amerykańskim. Wydawało nam się, bo obok nas mieszkali żołnierze amerykańscy ze swoimi rodzinami. A ich dzieci odjeżdżały amerykańskimi autobusami do amerykańskich szkół.
  Ale to nie była Ameryka. 5 lat mieszkalismy w strefie brytyjskiej.
  Byliśmy poddanymi Królowej?
  Wczoraj zwróciłam uwagę na nazwę pewnej ulicy na Westendzie, Königin Elisabeth Straße.
  Ale to nie ta królowa, to królowa Prus, Elżbieta Ludwika Wittelsbach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.