O Matko Boska, Królowo Polska

Ewa Maria Slaska

Dziś jedno z jej kilkudziesięciu świąt, jakie się obchodzi – wspomnienie Matki Boskiej, która objawiła się małej Bernadetcie w grocie w Lourdes na południu Francji, w pobliżu granicy z Hiszpanią. Uczyniła to kilkanaście razy pomiędzy 11 lutego a 16 lipca 1858 roku.

Bernadetta była pasterką. Miała wtedy 14 lat. To delikatny wiek. Różności się marzą. Piękna dama w białej sukni, przepasana niebieską szarfą.

Tak naprawdę Matka Boska jest ok, jest w końcu jedną z niewielu kobiet w boskim panteonie starych brodatych facetów. Jest znacznie ważniejsza niż “zwykła” święta. Urodziła Boga. Mogłaby być naszą, kobiecą orędowniczką i patronką. Nie jest. Szkoda. W przeciwieństwie do Ewy, która się sprzeciwiła i Bogu, i mężowi, Maria potulnie się na wszystko zgadzała. Otom ja, służebnica Pańska.

Berthold Furthmeyr (1478-1489), Psałterz z Salzburga

Szkoda też, że polityka tak nią sobie wyciera pyski i łapy. To nie jej wina, ale przez to stała się współcześnie, jak wszyscy i wszystko, materiałem na mema. I nie jest to nawet szarganie świętości, raczej tylko pobłażliwe jej prześmiewanie.

O memach była tu już mowa. Konrad o nich napisał (koniecznie przeczytajcie, są tam bardzo ważne informacje), a ja przez kilka odcinków pokazywałam tu różne ciekawskie memy, Monę Lisę, van Gogha, śniadanie na trawie. Teraz przyszła kolej na nią, Matkę Boską Królową Polski.

Ta była chyba najważniejsza. Matka Boska Tęczochowska, skomponowana przez Elżbietę Podleśną.

Podleśna (ur. 1968) – polska psycholożka, psychoterapeutka, działaczka społeczna oraz aktywistka na rzecz praw człowieka; autorka przeróbki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli, za co została zatrzymana przez policję i oskarżona o obrazę uczuć religijnych. Matka Boska w Tęczowej Aureoli została umieszczona w kwietniu 2019 roku w Płocku – był to protest przeciwko kościelnej wystawie z okazji Wielkanocy, w której LGBT i gender przedstawione zostały jako grzechy.

Wikipedia pisze, że 13 stycznia 2021 odbyła się w Płocku rozprawa Elżbiety Podleśnej i dwóch innych aktywistek. 2 marca 2021 roku wszystkie trzy zostały uniewinnione. Sąd uznał, że kobiety nie miały zamiaru nikogo obrazić, a jedynie zwracały uwagę na dyskryminację osób LGBT. Ich protest mieści się, zdaniem sądu, w granicach wolności słowa. Sąd podkreślił, że osoby nieheteronormatywne mają swoje miejsce w Kościele. Sędzia przywołała też listy katolików, którzy pisali, że nie czują się obrażeni przez połączenie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej i tęczy.

Potem Marta Frey dodała jej do towarzystwa Matkę Boską od Czarnej Parasolki.

Jest Królową Polski i można powiedzieć, że ma pełne ręce roboty. Ciągle jej ktoś coś zawierza. Najdziwaczniejsze było zawierzenie jej w listopadzie 2021 roku zatruwającej środowisko kopalni Turów na granicy polsko-czeskiej. Z kolei 3 lutego 2022 roku marszałka Sejmu RP, Elżbieta Witek podczas pielgrzymki do Częstochowy zawierzyła opiece NMP sejm polski.

Na pociechę powiem, że nadal ostały się przyjemne wizerunki Maryi Królowej Polski. Przed Bożym Narodzeniem dość często przypomina się, że Matka Boska z Dzieciątkiem jest chrześcijańską wersją wizerunku Izydy piastującej Horusa.

Domena publiczna

2 lutego, w święto Matki Boskiej Gromnicznej facebookowicze przypomnieli, że jest to Matka Boska z Wilkami, czyli starożytna bogini, Pani Zwierząt; też o tym TU pisałam kilka lat temu.

A ostatnio znalazłam na Facebooku Matkę Boską, słynną pisarkę 🙂

PS, wiemy oczywiście, że tu chodzi o Boska, a Polską rządzi jego matka.

5 thoughts on “O Matko Boska, Królowo Polska

 1. Po pierwsze – odnoszę wrażenie, że Polacy i Polki wyjątkowo często i gęsto, tytułują Marię Matką Boską.
  Podobnie jest z Bożym Narodzeniem , to znaczy… w większości języków jest Narodzenie, ale “bezbożne”.
  Po drugie – zwracam uwagę, że Koran poświęca Marii znacznie więcej miejsca niż Nowy Testament i wspomina o Niej z dużo większym szacunkiem
  Po trzecie, jeśli mowa o Notre Dame de Lourdes, bo tak nazywają Ją Francuzi, to mnie kojarzy się natychmiast z historią Franza Werfla, męża Almy Mahler. Wojna zastała ich we Francji i jakoś się zagapili i doczekali zajęcia Francji przez Niemcy. Oczywiste wyjście to ucieczka do Hiszpanii. Zamieszkali więc w Lourdes, blisko granicy. Czekanie się przedłużało, Franz poznał historię cudownej groty i ślubował, że jeśli uda im się uciec z Francji, to napisze książkę o Bernadetcie.
  Co było dalej opisałem tutaj : https://ewamaria.blog/2014/08/28/alma/

 2. jan kazimierz zawierzajac polske matce boskiej
  ( takze z tego powodu, ze supertwierdza czestochowa
  odparla wszelkie ataki szwedow i ich sprzymierzonych
  – patrz kolubryna, sienkiewicz etc.)
  postawil na nogi ostatnia armie, ktora rzadzi nami do dzisiaj;
  nie. nie zapobieglo to rozbiorom, czy spojrzeniu rzeczypospolitej w kolejne przepascie (n.p. 1939), ale uratowalo NAS przed ostateczna zaglada;
  matka boska jest i pozostanie moja gwiazda,
  nie tylko na firmanencie, ale i na codzien, amen.

 3. Dla przypomnienia – tak się zawierza nowoczesny obiekty produkcyjny opiece tej wyjątkowo zajętej kobiecie:

  Ja, Oktawian Leśniewski, dyrektor elektrowni Turów, stoję przed Twoim obliczem w obecności wszystkich aniołów i świętych, męczenników i patronów Polski, aby zawierzyć Twemu Niepokalanemu Sercu elektrownię Turów, wszystkich ludzi zaprzyjaźnionych, pracowników byłych, obecnych, przyszłych oraz ich rodziny. Królowo Polski, Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy wszystkie myśli, plany, pragnienia, zmysły, wolę, pamięć, dobra duchowe i doczesne, wieczność, duszę i ciało, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, wszystkie konsekwencje grzechu, zniewolenia demoniczne, uzdrowienie zranień, jakie na ich skutek powstały .
  Niepokalane Serce Maryi Królowej Polski, roztocz Twoją władzę, władne panowanie nad Twoim już zakładem elektrownią Turów. Niech za Twoim natchnieniem rozwija się na chwałę Boga, Kościoła i Ojczyzny. A Ty, Królowo Polski, rozporządzaj nami według swoich zamiarów i planów Bożych. Jasnogórska Matko spraw, aby twoje Niepokalane Serce zatriumfowało w naszym zakładzie pracy i w każdym sercu jej pracownika i kontrahenta. Przez Niepokalane Serce Maryi zawierzam kompleks Turów Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i obieram za patrona św. Michała Archanioła.
  ***
  Zawierzona firma wchodzi w skład koncernu PGE. Niestety ten strzelisty akt z 6 listopada nie wpłynął korzystnie na notowania giełdowe tej grupy – 5.11 akcje wyceniano na 10,22 zł i od tego dnia wycena już tylko leciała w dół, by 26.11 osiągnąć 7,99. Może do Niepokalanego Serca Maryi oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa nie dotarł jeszcze akt zawierzenia wyrecytowany na Jasnej Górze przez Oktawiana Leśniewskiego – menedżera na miarę trzeciej dekady XXI wieku?
  Przy okazji warto przypomnieć, że przed objęciem władzy przez “dobrą zmianę”, akcje PGE notowano na GPW dość stabilnie powyżej 20 zł.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.