Notatnik niespiesznego cyklisty

Mal Content

czyli Z dziennika tetryka 14

Wirują, wirują, tysiące szprych w kole fortuny matuli…, a rower dzielnie niesie polem-lasem mnie samego i moje znienawidzone nadmiarowe kilogramy. Święta minęły, za chwilę Nowy Rok, a śniegu jak nie ma, tak nie ma. Toteż nie przerywam swych rowerowych wypraw. Ale kończę prowadzenie notatnika.

Czemu? Nie dlatego, że koniec roku. To arbitralnie wybrany dzień, mógłby być każdy inny. Magia dat nie działa: życie wyprało mnie skutecznie ze słabości do symboliki.

Dlaczego więc? Może dlatego, że trzy tygodnie temu podczas jazdy doświadczyłem przeżycia niemal mistycznego, ale nie potrafiłem go opisać, mimo iż próbowałem? Po raz kolejny boleśnie uświadomiłem sobie (choć wiem to przecież świetnie od dawna), iż talentu „nie staje”. A że akurat tego dnia Olga Tokarczuk odbierała w Sztokholmie nagrodę? Tym dotkliwiej odczułem niedostatki swego warsztatu. To nie symbol, tylko koincydencja czasowa. Niech każdy robi, co potrafi. I chwała Pani Oldze!

Ale jeszcze bardziej dlatego, że chwilę temu zobaczyłem to, co zobaczyłem. Przypomnę, iż na początku Notatnika niespiesznego cyklisty stały konie. Teraz spotkałem je ponownie. To samo stado. Tak samo piękne. Ale ten entourage! No niech będzie, że to taki mały symbol.

Jak przeto pisać, gdy wszystko wokół tak przygnębia, że nawet wytrenowany i wytrawny Malkontent ma dość? A dodatkowo przyszłość rysuje się w naprawdę nieciekawych barwach? Nie sposób.

I mknę dalej polem-lasem ku zmierzchowi, machając Czytelnikom ręką na pożegnanie.

Aha, jeszcze jedno! Przecież obiecałem swego czasu. Jak to jest z mymi nadmiarowymi kilogramami? Pomogły przejażdżki? Odpowiem tak: jest nieźle, sporo zniknęło… za to obwisy skóry objawiły się w pełnej krasie! Produkcja żółci i goryczy nie jest więc zagrożona.

Pa pa! Może spotkamy się kiedyś na szlaku?

11 thoughts on “Notatnik niespiesznego cyklisty

 1. Alez zrobiło się przykro…
  “Niech każdy robi swoje”, Pan napisał.
  A więc niech Tokarczuk zbiera swoje Noble, ale czy potrafiłaby zobaczyć to wszystko co Pan zobaczył i namalkontencił ze swego roweru?
  Czy potrafiłaby ponazywać te wszystkie ptaki w locie, a kwiaty prawie w zakwi-lub przekwitnęciu?
  Napewno nikt nigdy nie malkontencił tak wspaniale jak Pan i jesli chce Pan tak już koniecznie się z nami pożegnać, proszę to zrobić z uczuciem doskonałosci w tym co Pan robił, czyli w fantastycznej MALKONTENCJ!I
  A moze przeleci Pan jeszcze czasem gdzieś tym rowerkiem i da nam znac???…
  Takie drobne odwiedzinki????
  Pozdrawiam i życze Wszystkiego Najlepszego!
  T.Ru.

 2. Tak, Drogi Pani Mal Content!
  Brzmi naprawde lepiej, bardziej powaznie.
  A wiec “nigdy, nie mow nigdy”,
  to wspaniala…..furtka na…..odwiedziny!
  😁🌞🍷
  🌱🌲🍀🌵🦋⚘🌹🥀🌼🌻.
  T.Ru.

  1. Takim drobiazgiem niech się Pani nie przejmuje! Z “pożarć” i zmian, jakie ludziom wprowadził automatyczny słownik, możnaby ułożyć fascynujący i pełnokrwisty tekst! Moja ulubiona automatyczna korekta to przemiana “kuriera” na “skurwiela” (autentyk!). A Pani się przejmuje brakującą końcówką… Otuchy!

   1. Pewien polski program językowy już wiele lat temu, zanim komórki zrobiły z tego obowiązujący trend, uporczywie przerabiał niemieckie słowo wurde na kurde 🙂

 3. No, nie powiem, ubawilam sie teraz setnie,
  i nie bede sie juz ta malpa (komorka) az tak przejmowala.
  Bedzie mi Pana tu brakowalo, a teraz jeszcze bardziej 😪
  Duzo dobrego czasu zycze….T.Ru.

  1. Ale ja właśnie dla siebie pisałem! Jeśli miała być jakaś nagroda, to tylko zadowolenie z dobrego tekstu. No, ale gdy człowiek nie jest w stanie sprostać własnym kryteriom… Możnaby oczywiście poluzować kryteria, lecz jak by się to miało do szacunku należnego Czytelnikom?

 4. I coz tu dadza nasze refleksje?
  Pan Mal Content po prostu nawial nam ma tym swym rowerku,
  z wszystkimi pozostalymi kilogramami, i chce juz tylko sam, egoistycznie sie wszystkim, w podrozach zachwycac.

  Wiec coz?
  “Nie mozna miec wszystkiego na tacy,
  leniwi, za malo sportowi, rodacy”.

  Fajnego czasu Panie Mal Contencie!
  ⚘🦋🌻🌱🍀🌵
  🐸🐊🦖
  🐤🦅🕊
  🕷🐞🦗🐝
  T.Ru.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.