Dekameron

Oczywiście, jak zawsze, pierwszy był poeta

Tibor Jagielski

cisza w mediolanie

ta cisza jest inna
zwiastująca niebezpieczeństwo
zamykam się na cztery spusty
i czytam decamerone

tylko gołębie na placu del duomo
uwijają się jak gdyby nigdy nic

24.02.2020

Sejm RP
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.

2.03.2020

Tabor Regresywny

Co nam biednym ludziom pozostało, gdy medycyna rozkłada bezradnie ręce, gdy politycy jak zwykle coś kręcą, gdy biznes liczy straty, a spekulanci zyski? Nam biedakom nie pozostaje nic innego, jak odwołać się do średniowiecznych sposobów i wyruszyć na pielgrzymkę. Pytanie tylko dokąd? Miejsc świętych już nie ma, Ziemia Święta wcale nie jest taka święta. Może do Wałkonii, krainy wolnej od śmieci, bo nikt ich nie produkuje, wszyscy się wałkonią.
Przyjechałem kiedyś moim wozem na konferencję pt. Koniec świata i co dalej? Konferencję zorganizował Papieski Uniwersytet Teologiczny w Krakowie. Po wystąpieniach plenarnych były pytania z sali. Zabrałem głos jako ostatni:
– Przyjechałem tu z Ławicy, małej wioski w Kotlinie Kłodzkiej. Proszę moją wypowiedź traktować jako wypowiedź wieśniaka z Ławicy. Mam taki problem. Spytałem syna, kim chciałby być, jakby nie był tym kim jest. Odpowiedział: wałkoniem. On jest wybitnym wałkoniem amatorem. Potrafi przez kilka miesięcy włóczyć się po Europie, ale przez resztę roku ciężko na to pracuje. A ja bym chciał, żeby przeszedł na zawodostwo, rzucił pracę i żył z emerytury babci. Ale jeden warunek. Babcia ma być przeszczęśliwa. Ani syna, ani teściowej nie mogę do tego przekonać. Możecie mi pomóc, jakoś teoretycznie to uzasadnić? Wszystkich zatkało. Jakiś dr ksiądz czegoś nauczał, że może na innej uczelni za pieniądze mi pomogą. Atmosfera robiła się nieprzyjemna. Wtedy wstał wysoki mężczyzna z imponującą łysiną i odwracając się do mnie powiedział.
– To jest cynizm. To jest cynizm w tym najpiękniejszym Greckim wydaniu, za którym kryje się głęboka etyka. Ja panu bardzo dziękuję za tę wypowiedź.
Na dworzec wracałem w towarzystwie dwóch kobiet, wózek ciągnął syn jednej z nich. Corona wirus jest tak skonstruowany, że najwieksze żniwo zbiera wśród emerytów i rencistów. Nie mam zamiaru oddawać emerytury bez walki. Żal mi tylko młodzieży, dla której może nie starczyć. Na waszym miejscu postawiłbym ultimatum. Najpierw emerytura a potem praca. Jak sie nie zgodzą, to chodźcie z nami.

03.03.2020

TIP (Jacek Slaski)

Kwarantanna w Berlinie. Planszówki, telewizja, wyspać się (Zachód). Piec ciasteczka z dziećmi, ćwiczyć na skrzypcach. Spandau (Szpandawa). Chleb chrupki, zupki w proszku. Panika. Seks, poliamoria. No sex, please. Wina Merkel (być może po polsku powinno się przetłumaczyć jako Wina Tuska). Prywatnym samolotem na prywatną wyspę. Queer-Sex. Marihuana i play station. Planszówki, telewizja, wyspać się (Wschód).

Jak chomikuje Berlin? Piwo, chipsy, karma dla psów (Zachód). Tofu, soja, mieszkanie na poddaszu. Spandau (Szpandawa). Czerwone wino, krakersy serowe. Sushi & szampan. Olewam. Chomiki. Płaski ekran 70 cali. Wołowina z Kobo i Dom Perignon. Kondomy. Karty pamięci i orientalne klopsiki. Piwo, chipsy, karma dla psów (Wschód).

Berliner Zeitung, Pieniądze albo będę kichał…

Znalezione na Facebooku. Ula Ptak. Zdjęcie zrobione w metrze. Zakupy jakiejś syryjskiej współpasażerki.

Urzędy

Szkoła zamknięta. W Berlinie już trzy szkoły zamknięto. Ale może tylko dwie. Prasa podaje różne wersje.

Pracuję w ministerstwie. Na korytarzu przy wejściu ustawiono przenośny dezynfekator rąk. Ale nikt nie kontroluje, czy go używamy.

Ktoś z rodziny jest w szpitalu. Poszłam go odwiedzić. Ani lekarze i personel, ani pacjenci nie noszą masek. Dezynfekatory w każdym pokoju, ale tu też nikt nie kontroluje, czy się dezynfekuje ręce.

Odwołano Festiwal książki w Lipsku, berlińskie Targi Turystyczne i wycieczkę z Nowego Targu.

My

Jadę metrem. Obok mnie siedzi młoda dziewczyna, widzę miodowego koloru płaszczyk, cienkie czarne rajstopy i gładkie czarne włosy. W pewnej chwili dziewczyna zaczyna kaszleć. Rzucam okiem na jej twarz. Być może azjatycka, ale może “tylko” ukraińska lub serbska. Patrzę na kobietę, która siedzi naprzeciwko. Uśmiechamy się do siebie. Smutno. No bo nawet jeśli to Chinka, nawet jeśli kaszle, bo jest chora, nawet jeśli właśnie nas zaraża, to co my możemy w tej sytuacji zrobić? Co w ogóle możemy my, ludzie, z tym zrobić?

Pancernik

Podobno tym razem to on, ale może zresztą nie on, wyprodukował wirusa. Mały pancernik. Zwierzę pod całkowitą ochroną. Mimo to łapie się go, zabija i zjada. Bo smaczny i bo wzmacnia potencję. Jeśli to naprawdę on, to jest to wręcz symboliczne. Nasza żarłoczność i nasz niepohamowany popęd seksualny jako przyczyna epidemii. Czy to Apokalipsa? Czy to wojna światów? W imieniu Natury, w imieniu Ziemi, pancernik rozpoczął z nami wojnę.  Aurora? Pancernik Potiomkin? Schleswig-Holstein?

Materiały źródłowe
wolnelektury.pl

Giovanni Boccaccio, Dekameron

Tłumaczył Edward Boyé

Zaczyna się księga Dekameron, w której zawiera się sto nowel, opowiedzianych przez siedem białogłów i trzech młodzieńców.

Prolog

Zaczyna się pierwszy dzień Dekameronu, w którym po wyjaśnieniach autora, dla jakiej przyczyny osoby, mające następnie wystąpić, zebrały się tutaj i gawędzą społem, pod przewodem Pampinei rozprawia się o tym, co każdemu najbardziej przypada do smaku.

Ilokrotnie, miłe damy, pomyślę o wrodzonym wam współczuciu, zaraz wystawiam sobie, że dzieło niniejsze będzie miało dla was smutny i przykry początek. Zaczyna się ono bowiem od wspomnienia morowej zarazy, strasznej i żałosnej dla każdego, kto był jej świadkiem albo też jakimkolwiek sposobem o niej uznał. Nie chciałbym jednak, abyście przeraziły się, nim czytać poczniecie, i pomyślały, że przez cały czas czytania płakać i wzdychać będziecie. Niechajże ów smutny początek będzie dla was tym samym, czym dla wędrowców stroma i spadzista góra, za którą skrywa się miła i piękna równina. Im trudniejsze było wejście i zejście, tym słodsze jest później odetchnienie.

Nieskończona radość boleścią się kończy, a po boleści znów radość nastaje. Po tym krótkotrwałym smutku (mówię krótkotrwałym, bowiem w niewielu słowach on się wyraża) wkrótce nastąpi wesele i radość, które wam już przyobiecałem. Bez stosownego uprzedzenia, po tak posępnym początku, nie mogłybyście wróżyć sobie później nijakiego ukontentowania. Gdyby to możliwe było, powiódłbym was tam, gdzie chcę, całkiem inną drogą niż tą kamienistą ścieżką. Aliści, nie dotknąwszy tego wspomnienia, objaśnić bym wam nie mógł, jakim sposobem zdarzyły się te rzeczy, o których czytać będziecie; zatem k’temu konieczność mnie czysta przywodzi.

24 thoughts on “Dekameron

 1. Ponieważ autor w poprzednim wpisie przedstawił kilka paradoksalnych, a może utopijnych koncepcji, zaś w tym rozważa zależnosci między pracą a emeryturą, to polecam pod rozwagę propozycję przedstawioną w najnowszej książce Iana McEwana – The Cockroach.
  Przedtawiona jest tam koncepcja rewersalizmu. Polega na tym, że gdy ludzie robią zakupy w sklepie, to nie oni płacą, ale sklep im płaci. Z drugiej strony, posiadanie pieniędzy jest ogromnym kłopotem zaś najłatwiejszym sposobem pozbycia sie ich jest praca gdyż osoba pracujaca płaci pracodawcy za swoją pracę.
  Autor chyba przegapił emeryturę. Wyobrażam sobie, ze w tym systemie, osoba, która przeszła na emeryturę, płaci funduszowi emerytalnemu.
  P.S. Książkę poprzedza takie zastrzeżenie: “This novella is a work of fiction. Names and characters are product of author’s imagination and any resemblance to actual cockroaches,living or dead, is entirely coincidental”.

 2. Postanowiłam, że będę tu dopisywać różne rzeczy, oczywiście te związane z tematem. Może to będzie ciekawe i wtedy, gdy nagle wszyscy zapomnimy już o epidemii czy pandemii, ale oczywiście też wtedy, gdy pandemia nas ogarnie, wchłonie i niektórych zabije.
  3.03.
  Jadę metrem. Wsiada rodzina cygańska, mąż, żona, młoda dziewczyna i czworo drobnych dziatek. Dzieci jęczą i kwękają. Matka krzyczy coś po romsku, z czego rozumiemy tylko jedno słowo: KORONA! Dzieci cichną, matka daje im po różowym donacie, a zatem świat wrócił do normy.

 3. 3.03.
  Rozmawiam z przyjacielem. Przypomina mi, że oboje to właśnie usłyszeliśmy od wspólnej znajomej, że w pod Łodzią zbudowano ostatnio największe centrum przeładunkowe towarów z Chin do Europy. A zatem, czy polskie statystyki to podają, czy nie, wirus u nas jest już od dawna.

 4. 3.03.
  Jest zresztą wszędzie. I zapewne jest go w każdym miejscu ze sto razy więcej niż oficjalne zgłoszenia.
  4.03
  Sto ludzi skorzystało wczoraj w Berlinie z niebiurokratycznej możliwości zbadania krwi
  Po raz pierwszy skorzystałam dziś po przyjściu do pracy z urządzenia dezynfekującego ręce

 5. Ale tym razem, w nazwach roznych wrednych epidemii
  dla czlowieka, (i nie tylko), odczepiamy sie wreszcie od biednych zwierzat:
  krowia zaraza (BSE), ptasia grypa, swinska grypa,
  nareszcie boimy sie jakis monarchii, (przynajmniej np. w Polsce):
  Corona-virus…
  Alez to pieknie i po ludzku brzmi, i tak elegancko..
  Moze zastapi juz nawet ordynarne przeklenstwa:
  “oooo Ty Corona…”

  Gorzej z huraganami, orkanami, sturmami :
  ostatnio nad ludzkoscia przelatuja same wsciekle kobiety…..
  Zgroza powiewa panowie…
  🤣🤣🤣
  T.Ru

 6. Epidemie odczepiają się od zwierząt i zakładają corony
  To rzuca nowe światło na dezycję księcia H i jego żony – odczepili się od Korony.
  Natomiast nazwy huraganów – wściekłe kobiety – przepraszam, ale w tej dziedzinie juz wiele lat temu wprowadzono parytet.
  Nazwy huraganów w roku 2020 to:
  Arthur,Bertha,Cristobal,Dolly,Edouard,Fay,Gonzalo, Hanna,Isaias,Josephine,Kyle,Laura…. itd.
  Pełna lista na najbliższe lata tutaj: https://www.nhc.noaa.gov/aboutnames.shtml

  1. No ale jednak najgorsze huragany ostatnich lat to były wściekłe kobiety – Katrina w Nowym Orleanie, Maria na Portoryko, Debbie w Queenslandzie

 7. 06.03.2020
  Nie chciałam wierzyć, ale to prawda. W sklepie nie ma mąki, makaronu i papieru toaletowego! Poza tym jednak półki pełne.

 8. Do Pharlapa:
  Dziekuje za te imponujaca , Korekte-Liste (w stosunku do mej wypowiedzi)…
  No nie powiem, ale nas roznorodnosc czeka..😃
  mrowki po plecach….
  Pozdrawiam T.Ru. 😍

 9. No i zaczynaja juz krazyc kawaly o Coronovirusie.
  Prosze bardzo, oto nizej dowod, oczywiscie znow panowie “wygrywaja”, a dowod niestety napisany tylko po niem.
  bo Polacy jeszcze na to nie wpadli? :

  * Geständnis eines glücklichen Mannes: *
  * – * Das Coronavirus ist das Beste, was jemals in meinem Leben passiert ist!
  ⁃ Meine Frau will nicht mehr reisen! ✈
  ⁃ Sie kauft nichts mehr, weil alles aus China kommt!
  ⁃ Sie geht nicht mehr ins Einkaufszentrum, um der Menge auszuweichen! 💍👛👠👒👡👢👗
  ⁃ Sie verbringt ihre ganze Zeit in einer Maske mit geschlossenem Mund! 😷
  Dies ist kein Virus! Das ist ein Segen !!! 🙏😘”
  T.Ru

 10. Przysłane WhatsAppem:

  Wujek i siostrzeniec jednego z moich kolegów z klasy ….

  Uwaga Adminki z 11 marca: W międzyczasie WSZYSCY już mamy takiego wujka i siostrzeńca… Dostałam tę wiadomość ze sto razy, zawsze z tymi samymi błędami stylistycznymi i ortograficznymi, które tu postarałam się z lekka poprawić, ale które świadczą, że ten polskojęzyczny wujek brata szwagra ciotki zięcia dotarł do nas korzystając z pomocy wujka Google’a.

  No ale pozwólmy wujaszkowi udzielić nam porad:

  Obaj, wujek i siostrzeniec, pracują w szpitalu w mieście Shenzhen. Wujek przeniósł się na badanie wirusa zapalenia płuc do Wuhan. Zadzwonił do mnie i powiedział, żebym powiedział wszystkim moim przyjaciołom: jeśli masz katar i plwocinę z przeziębieniem, to nie może to być nowy typ zapalenia płuc – koronawirus, ponieważ zapalenie płuc koronawirusa COVID-19 jest suchym kaszlem bez kataru. Jest to najłatwiejszy pierwszy sposób ustalenia, czy musisz się martwić. Ponadto tym razem wirus z Wuhan nie jest odporny na ciepło i zostaje zabity w temperaturze 26–27 stopni Celsjusza. Dlatego pij więcej gorącej wody, aby zapobiec tej chorobie. Spaceruj więcej na słońcu.
  Picie gorącej wody jest koniecznością. Chociaż nie jest to lekarstwo, będzie korzystne dla całego ciała. Nie tylko to! Picie gorącej wody jest skuteczne w walce ze wszystkimi wirusami. Staraj się w ogóle nie pić napojów z lodu, pamiętaj – jest to teraz niezwykle ważne.
  Więcej wskazówek na temat zwalczania koronawirusa:
  1. Ma dość duży rozmiar (średnica komórki wynosi około 400-500 nm), więc każda zwykła maska (nie tylko z funkcją N95) jest w stanie odfiltrować tego wirusa. Jednak gdy ktoś zarażony kichnie przed tobą, wirus wyleci z plwociny i przeleci na odległość około 3 metrów, zanim spadnie na ziemię i wtedy nie będzie już latał.
  2. Gdy wirus spadnie na powierzchnię metalu, będzie tam żył przez co najmniej 12 godzin. Dlatego pamiętaj, że jeśli wejdziesz w kontakt z jakąkolwiek metalową powierzchnią, konieczne jest dokładne umycie rąk mydłem.
  3. Wirus może pozostawać aktywny na tkance odzieżowej przez 6-12 godzin. Konwencjonalny detergent do prania powinien zabić wirusa. W przypadku zimowych ubrań, które nie wymagają codziennego prania, możesz umieścić je na słońcu (lub na gorącym akumulatorze do ogrzewania lub w piekarniku), aby zabić wirusa.
  Informacje na temat objawów zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa COVID-19:
  1. Najpierw wirus zainfekuje gardło, będzie się odczuwać suchość w bólu gardła, co potrwa 3-4 dni
  2. Następnie wirus połączy się z płynem nosowym, będzie kapał do tchawicy i dostanie się do płuc, gdzie spowoduje zapalenie. Ten proces potrwa od 5 do 6 dni.
  3. W przypadku zapalenia płuc występuje wysoka gorączka i duszność. Jednocześnie nastąpi przekrwienie błony śluzowej nosa, ale nie jak normalnie – osoba poczuje, że tonie w wodzie. Przy takim objawie trzeba NATYCHMIAST udać się do lekarza.
  O zapobieganiu:
  1. Najczęstszym sposobem zarażenia jest dotykanie ludzi, a zatem nie dotykać ludzi i często myć ręce. Wirus może żyć na rękach przeciętnie przez 5-10 – do 30 minut, ale podczas tych minut wiele może się zdarzyć (np. nieświadome pocieranie oczu lub nosa).
  2. Wysoce wskazane i korzystne jest płukanie gardła za pomocą Betadyny, aby wyeliminować lub zminimalizować zarazki, które znajdują się jeszcze w gardle, a także płukać nos.

  Bądź bardzo ostrożny i pij jak najwięcej wody.

 11. Znalezione na stronie ewangelików niemieckich: Trzeba myć ręce przez co najmniej 30 sekund. Tyle trwa odmówienie Ojcze nasz! A więc: myjmy ręce i odmawiajmy Ojcze nasz

 12. 11.03.2020
  W Berlinie odwołano wszystkie duże imprezy. Na razie do 19 kwietnia czyli do końca ferii wielkanocnych. W sklepie sanitarnym na oknie wielki napis, że brak środków dezynfekujących i maseczek, ale w mieście na ulicach i w środkach komunikacji niemal się nie widuje ludzi w maseczkach, a skoro wykupiono – to po co? Dlaczego ci, co te maski wykupili, ich nie noszą? Do szuflady i na zapas?

 13. Donosze uprzejmie, ze Virus z Corona, zainfekowal juz wszystkie media, ( jedyny prawie temat), wystraszyl kogo sie da,
  i jak to Ewa S. spostrzegla, kaze nam siedziec na tylkach.
  A tak powaznie mowiac, to to ohydne swinstwo zdrowotnie biorac, ale tez rujnujace prawie cala gospodarke swiatowa.
  Po prostu smutna historia, ktora nie wiadomo, jak sie dalej potoczy.
  T.Ru

 14. Tak, to prawda, wirus zaatakował nam mózgi, na długo zanim dopadł naszych płuc… Doniesienie z dzisiaj (11.03.2020) – corona wirus położy kres globalizacji!!!! Pierwszy raz czuję, że może się dziad na coś jednak przyda

 15. Tak, ta choroba, ta pandemia, nie jest do zignorowania, trzeba być ostrożnym, ale nie panikowac!!!.
  Tak czy tak, mamy prawie wszyscy dach nad glową (z Coroną, czy też bez niej), lekarstwa, jedzenie
  i cieplo w domu.
  Mowie o przeciętnosci, a nie o nędzy. Na nią nie patrzymy i tak nigdy poważnie. O niej się wie
  i ją się w codzienności zapomina. Ona jest, była, będzie, no i koniec dumania.
  Tacy juz podli jesteśmy.

  Nie mówimy też nigdzie o najgorszym scenariuszu, który może się w każdej chwili sprawdzić.
  Może wybuchnać nowa epidemia, powstająca w “obozach dla uchodzcow”
  w obecnym, dzisiejszym świecie.
  Zmasowani ludzie, jeden na drugim, z małymi dziećmi, ze starymi, chorymi ludzmi, bez minimum warunków higienicznych, często bez odpowiednich do temperatury ubrań, bez odpowiedniego odżywiania.
  Czemu się tego nie boimy, co moze się stać, gdy tam jakaś epidemia wybuchnie?
  Skad wziać lekarzy
  i lekarstwa na taką masę ludzi? Co stanie sie z nimi?
  To “coś” narazie nie ma żadnej nazwy, być może jednak gdzieś już czeka??? ….
  A my zaklamujemy rzeczywistosc?????

  Czemu tak strasznie boimy się tylko o wlasną skórę???
  Prawie wszystkie kraje w odpowiedzi na problem uchodźców, chcą się jedynie możliwie szybko od nich odgraniczyć, krzyczac:
  ” tylko nie u nas, nikogo tu nie wpuścimy, rownież matek z dziecmi, też i niepełnoletnich, bez zadnej opieki .”.
  Nie jestem politykiem, nie mam pojęcia, jak najlepiej rozwiazać ten trudny problem dla WSZYSTKICH!.
  Ale kto będzie wreszcie wiedział?

  Wszystkie epidemie, jak widać wlaśnie teraz, mają wyraźnie w nosie “nasze mury”, nacjonalizm, rasizm i nasza nieludzka, egoistyczna glupote!!!

  I znów zaczynamy szukać winnych, np. symbolem Coronavirusa jest teraz Azjata.
  Nie odrózniamy ich między sobą, ale trzeba szybko każdemu pokazać, że jest zarazą, wszędzie:
  w autobusie, w pociagu, w sklepie, na ulicy..
  Wloch? A skad ten tu, po co u nas?.

  Niedobrze się już robi, kiedy widzi się ciagle ten strach tylko o siebie..
  A równocześnie nie ma empatii do strachu innych, którzy boją się już wszystkiego od dawna, którzy żyja ze strachem o siebie i bliskich, i nie mają już skrawka ziemi, gdzie się ich traktuje jak ludzi, a nie jak jakąś masę jak robactwo, które chce bezprawnie wpełznąć do naszego świata…
  A właśnie takie ludzkie “robactwo”, (przez to, w jakich obecnie warunkach żyje), może wyjść kiedyś do nas w formie nowej …pandemii.
  I powstanie ona w wyniku braku serca, rozumu, wyobrazni.
  Bumerang?
  I wiadomo już teraz, kto będzie symbolem wszystkiego co najgorsze , nie my, ale znów oni..
  Oby się taki scenariusz nigdy nie spełnił…
  Trzymam kciuki.

 16. Acha, zapomnialam dodac w tym poprzednim komentarzu, ze akurat oba “moje” kraje, (Polska i Austria), wlasnie sa tymi, które zamykają bardzo glosno i konskwetnie wszystkie drzwi dla uchodzcow,
  mimo, ze paru burmistrzow w Austrii ma miejsce i warunki w swoim bezirku, oferuje je, argumentujac swoja dobra wole, ale niestety jak narazie spotykaja tylko na opor ze strony rzadu.
  T.Ru.

 17. Anita Kucharska-Dziedzic:
  ŁAPY PRZY SOBIE!
  #koronawirus – chorych w Polsce jest więcej, niż podaje rząd, bo nie mamy testów diagnostycznych i nie diagnozujemy ludzi.
  Macie objawy, czy ich nie macie, możecie mieć tego wirusa. Dla większości ludzi nie jest groźny, ale większość ludzi go złapie, dlatego liczba śmierci z powodu powikłań będzie taka duża. GIS zapowiada, że zwiększy liczbę testów, ale kiedy? nie wiemy. Rząd zapewnia, że mamy wystarczającą liczbę respiratorów i że jesteśmy przygotowani. Na dziś tak, na jutro, czy na za parę dni – nie jesteśmy. We Włoszech lekarze decydują, kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie, bo ma mniejsze szanse. I to nie lekarze będą w Polsce odpowiedzialni za takie decyzje, ale my wszyscy, nasza dyscyplina i solidarność. Gra idzie o to, by epidemię opóźniać, spowalniać, ograniczać czasowo i terytorialnie, by starczyło respiratorów i by zdążyć ze szczepionkami. I żeby niekoniecznie na nas, tu w Polsce, zbadano długofalowe skutki przejścia wirusa dla osób w różnym stanie zdrowia czy wieku, dla ciężarnych i zarodków czy płodów. Myśl o innych, bo to oznacza, że myślisz o sobie.
  1. Zamknięto szkoły, uczelnie, muzea, kina, odwołano imprezy masowe. Nie po to, byśmy robili koronaferie i koronaparty, ale byśmy siedzieli w domu. To jest czas na książki, seriale, telefony, skype i gry komputerowe. To czas na naukę zdalną, wszyscy – nauczyciele i dzieci mają internet. Modlić się możesz wszędzie, Bóg jest ponoć wszędzie. Jeden chory kapłan to kilkaset trupów starszych osób – zwykle bardziej religijnych. Zrób teraz w domu wiosenne porządki.
  2. Brakuje sprzętu jednorazowego… To nie narażaj na zarażenie innych, także lekarzy i pielęgniarki. Także ekspedientki w sklepach, którym nikt nie dał maseczek. Wyobraź sobie, że dziewczyna na kasie jest chora, choć o tym nie wie? A tu panika i wszyscy robią zakupy. I mamy setkę zarażonych. Korzystaj z karty zbliżeniowej, dotykaj przycisków kostką, stoiska samoobsługowe są w Tesco, są w Rossmanie (sorry za lokowanie produktu). Nie narażaj niepotrzebnie kurierów.
  3. Będą straty finansowe. Mniej zarobisz Ty, mniej zarobi Twoja firma. Przekalkuluj sobie, co jest ważniejsze, Twój zysk, czy Twoja babcia? Rząd zaproponował kilka działań ratunkowych dla pracodawców i pracowników, #Lewica zaproponowała cały #pakietantykryzysowy, będziemy naciskać na jego przyjęcie. Brak zysków to i tak lepiej niż zasiłek pogrzebowy.
  4. Korzystaj z zasiłku opiekuńczego na dziecko, z urlopu (na wakacje pewnie i tak nie musisz oszczędzać, turystyka zamarła, a i wakacje w żałobie tak nie cieszą).
  5. Masz objawy infekcji – idź na L4 (weź je elektronicznie, zadzwoń do swojego POZ, nie łaź do przychodni, nie narażaj innych). Brakuje Ci leków przyjmowanych przewlekle – zadzwoń do swojego lekarza, po tą są e-recepty). Siedź w domu, masz czosnek, imbir, cytrynę, full reklamowanych środków na gorączkę i objawy przeziębienia. Dopóki nie masz problemów z oddychaniem i bardzo wysokiej gorączki, której nie możesz niczym zbić, siedź w domu i niech w domu siedzą też wszyscy Twoi domownicy. Kwarantanna domowa jest kluczowa. Bądź w kontakcie telefonicznym ze służbami. No i nie jedź do szpitala taksówką czy autobusem, nie narażaj. Złamanie kwarantanny to wysokie kary, jak już nie masz w sobie empatii i poczucia odpowiedzialności za innych.
  6. Nie kłam służbom medycznym czy sanepidowi, kilka ognisk i kilka panik mamy dzięki nieodpowiedzialnym kretynom, którzy łgali i narażali innych, nie przyznając się, że ktoś był za granicą, hity – to dyrektorka szkoły, która ukryła, że mąż jest chory, czy przyjmująca chora psychiatra. Ufajcie odpowiedzialnym mediom, nie tabloidom płacącym np. zarażonemu za wywiad czy zdjęcia z izolatki. Widzicie chorego, który naraża innych, dzwońcie na oddział chorób zakaźnych i do sanepidu. To instynkt samozachowawczy, a nie donosicielstwo. Bądź mądry i odpowiedzialny za innych.
  NO i TRZYMAJ ŁAPY PRZY SOBIE. Zarazisz się nie tylko, jak ktoś chory kaszlnie Ci w twarz, ale jeśli rękami przeniesiesz w pobliże ust czy nosa wirusa z powierzchni, na której ten wirus bytował.
  Amen i bądźmy wszyscy zdrowi.

 18. 13.03.2020
  W Berlinie,od wczoraj,można wsiadać do autobusu i wysiadać tylko środkowymi i tylnymi drzwiami. Przednie drzwi są na stałe zamknięte. Kierowca nie sprzedaje biletów i jest odgrodzony od pasażerów zasiekami z biało-czerwonej taśmy.
  Po paru godzinach widzę, że w Polsce też, tylko tu zasieki są z taśmy czarno-żółtej.
  https://scontent.ftxl2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/89458181_10219136796543233_3556754647945314304_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_sid=1480c5&_nc_ohc=vPDX8W7IP0AAX_qOW7J&_nc_ht=scontent.ftxl2-1.fna&_nc_tp=7&oh=66a57a517db6ad714670e87715a9f61a&oe=5E90051A

  Młodzi ludzie (naprawdę młodzi, tak na oko 12 – 14 lat) witają się i żegnają szturchając się nawzajem przedramieniem, a starsi państwo podobno nie podają sobie ręki, tylko stukają się czubkami butów.

  Wczoraj kupiłam torbę papieru toaletowego, dziś dwa kilo mąki.

  Krąży plotka, że od dziś Polska zostanie zamknięta – jak Włochy, Czechy i Słowacja.

 19. Niesamowite, ze kraje zaczyna sie powoli zamykac prawie tak jak mieszkania…
  U nas w Austrii bylo podane dzis wlasnie, ze poza Czechami i Slowacja, bedzie “zamknieta” tez i Polska..
  T.Ru

 20. Zugeschickt per Mail:

  Eine Nachricht aus Kanada:
  Das neue NCP-Coronavirus zeigt möglicherweise viele Tage lang keine Anzeichen einer Infektion, wie kann man dann wissen, ob man infiziert ist.
  Neueste Informationen besagen, dass die Inkubationszeit bis zu 20 Tage betragen kann, bevor die Symptome von COVID 19 sichtbar werden.
  Die Experten aus Taiwan bieten eine einfache Selbstkontrolle an, die wir jeden Morgen durchführen können:
  Atmen Sie tief ein und halten Sie den Atem für mehr als 10 Sekunden an. Wenn Sie die Untersuchung ohne Husten, ohne Beschwerden, ohne Prallheit oder Engegefühl usw. erfolgreich durchführen, beweist dies, dass keine Fibrose in den Lungen vorliegt, was im Grunde genommen auf keine Infektion hinweist.

  Bitte führen Sie in kritischen Zeiten jeden Morgen in einer Umgebung mit sauberer Luft einen Selbsttest durch!

  Guter Tipp aus Japan:
  Jeder sollte sicherstellen, dass Ihr Mund und Hals feucht und niemals trocken ist. Nehmen Sie mindestens alle 15 Minuten ein paar Schlucke Wasser.
  WARUM ?
  Selbst wenn das Virus in Ihren Mund gelangt … das Trinken von Wasser oder anderen Flüssigkeiten spült es durch Ihre Speiseröhre in den Magen. Wenn das Virus dort angekommen ist, tötet es die Magensäure ab. Wenn Sie nicht regelmäßig genug Wasser trinken… kann das Virus in Ihre Luftröhre und in die Lunge gelangen. Das ist gefährlich.

 21. Serdeczne dzieki za zebranie i przekazanie nam tych wszystkich praktycznych porad. Podnosi mnie bardzo na duchu fakt, ze jednak cos mozemy dla siebie innych zrobic.

 22. Czesc Anka, fajnie, ze moglas sie z tym wszystkim zapoznac
  i ze Ci to cos dalo.
  Czyli, ze blog EwyMarii spelnia dobra, korzystna role.
  T.Ru

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.