Szopa w salonie 18

Łukasz Szopa

Loteria finansowa

Przez jakiś czas, jeszcze do końca ubiegłego roku, byłem wiernym abonentem niemieckiego dziennika „Süddeutsche Zeitung“. I nadal lubię tę gazetę, nie tylko za obszerność i głębię tekstów i informacji, za bliskie mi światopoglądy, za krytyczne nastawienie, za humor, za inteligencję.

Szczególnie zaś lubię, gdy wszystkie te wspaniałe cechy skupiają się skoncentrowane, a właściwie – sprytnie schowane (a może nieświadomie? o tym zaraz) – w jednym małym tekście.

„Tekst“ to właściwie już za dużo powiedziane. Gdyż chodzi o tabelkę z kilkoma słowami i wieloma cyframi. Publikowaną regularnie dwa razy na tydzień. Czyli… wyniki loteryjne (różne loterie podane wspólnie, właśnie w tabelce).

I co tu takiego ciekawego, inteligentnego, gdzie tu humor? A co dopiero – światopogląd i krytyka?

Ano, poczekajcie kochani.

Gdyż godna uwagi nie jest sama treść publikacji (suche fakty wylosowanych w loteriach przypadkowo numerów), a miejsce jej zamieszczenia. Czyli jeśli kogoś chwalić, to nie tyle autora, co panią/pana (zespół?… konspiratorów?…) ds. layoutu.

Gdyż – prostokącik ten o wymiarach nie więcej niż 4 na 7 centymetrów od lat ukazuje się regularnie – wciśnięty jak niejedno ogłoszenie – w dziale… „Börse und Finanzen“ (czyli “Giełda i finanse”)!

Czy można o bardziej subtelny „komentarz“ do artykułów o „atmosferze na giełdzie“ czy „oczekiwaniach inwestorów“? Umieszczenie tabelki z wynikami loterii tuż w sąsiedztwie wielkich tabel z wynikami giełdowymi setek przedsiębiorstw, funduszy inwestycyjnych i kursów walut – uważam za po prostu genialne! Nic dodać, nic ująć. Piękne zobrazowanie faktu, do którego żaden minister finansów, bankier, inwestor, a pewnie – kto wie? – sama redakcja „Süddeutsche Zeitung“ niechętnie by się przyznała: że „finanse“, giełda papierów wartościowych, huśtawka i sinusoida kursów – to podobnie jak cyferki wylosowane w Lotto – po prostu irracjonalna loteria.

A teraz się przyznam. Bo tekst o powyższym spostrzeżeniu napisałem już ileś lat temu, w dodatku wysłałem redakcji „SZ“ maila – gdyż oni niemal zawsze odpowiadają. Napisałem więc mniej więcej powyższe słowa, formułując je jako uznanie dla „partyzanckiej działalności“ (ale i edukacyjnej!) nieznanych layouterów. Na co mi krótko i dyplomatycznie, wręcz zdawkowo odpowiedziano, że dziekują za moją uwagę, i że… rzeczywiście od jakiegoś czasu redakcja postanowiła wyniki loterii umieszczać właśnie gdzieś w dziale „Finanse“. Już myślałem: Aleś nabroił, naprowadziłeś ich na trop tego „partyzanta“, teraz go wyleją, a wyniki loterii znikną z „Finansów“ gdzieś do „Sportu“ czy w sąsiedztwo „Pogody“. Ale… Ale nie. Nadal, choć minęło kilka lat, regularnie pojawiają się tam – gdzie powinny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.