(Kobieta) Niepodległa 1918-2018

MANIFEST INICJATYWY NIEPODLEGŁE 2018

Dekretem z dnia 28 listopada 1918 roku, po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. Nie tylko Polska odzyskała niepodległość.

W okresie odradzania się państwa polskiego emancypantki i aktywistki ruchu narodowowyzwoleńczego/patriotycznego zwołały wiele wieców, których kulminacją był Zjazd Kobiet ze wszystkich trzech zaborów we wrześniu 1917 roku w Warszawie. Delegacja Zjazdu, której przewodniczyła dr Justyna Budzińska-Tylicka, spotkała się z Józefem Piłsudskim i uzyskała zapewnienie, że w konstytucji odrodzonego państwa polskiego prawa obywatelskie uzyskają wszyscy, “bez różnicy płci”.

Był to ogromny sukces polskiego i europejskiego ruchu emancypacyjnego, efekt wieloletniej współpracy kobiet z różnych środowisk politycznych, które zgodziły się co do jednego: że odmowa połowie obywateli niepodległego kraju prawa do reprezentowania swoich interesów to nie demokracja, ale wykluczenie. Uzyskanie praw wyborczych było początkiem dalszej emancypacji, nie brakowało bowiem tych, którzy kwestionowali (i kwestionują) niepodległość kobiet.

Ale czy uzyskanie praw wyborczych przez kobiety oznaczało i oznacza, że:
• Uzyskały możliwość współtworzenia nowego państwa?
• Ich obywatelstwo przestało być deklarowane, a stało się faktyczne?
• Uzyskały podmiotowość prawną i możliwość wpływu na najważniejsze decyzje w państwie?
• Nie tylko dla nich, ale i dla wielu Europejek, skończył się czas fikcyjnej demokracji?

To, co się wówczas stało, miało swoje przyczyny i swoje konsekwencje. Miało też swoje bohaterki i bohaterów. Podręczniki zwykle pobieżnie traktują temat walki kobiet o prawa wyborcze. Żaden pomnik ani tablica o tym nie przypomina. Nie ma apeli, kwiatów, kotylionów ani życzeń. Nikt nie wylega 11 ani 28 listopada na ulice, by wspólnie cieszyć się z tego, co Polki, jako jedne z pierwszych w Europie, wywalczyły dla siebie i przyszłych pokoleń.

Dlatego uważamy, że stulecie uzyskania praw obywatelskich to dobry czas na refleksję nad sytuacją kobiet nie tylko w przeszłości, ale i dziś. Czarny Poniedziałek, 3 października 2016 pokazał, że kobiety w Polsce stanowią siłę polityczną i mają ciągle o co walczyć.

W stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, w stulecie wielkiego sukcesu ruchu na rzecz wolności i demokracji, wzywamy do masowego, zróżnicowanego, wspólnego świętowania! Jako osoby zaangażowane w ruch feministyczny, zachęcamy Was do samoorganizowania się! Spotykajmy się, rozmawiajmy, wychodźmy na ulice, stawiajmy pomniki, szukajmy informacji o kobietach, którym zawdzięczamy naszą Niepodległość.

Bądźmy widoczne i bądźmy niepodległe! Dołącz swoją siłę i odwagę, bądź solidarna w ruchu na rzecz upamiętnienia 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety! Utrwalajmy i praktykujmy nasze obywatelstwo, bo Wolność i Niepodległość nie są dane raz na zawsze.

Inicjatywa Niepodległe 2018

4 thoughts on “(Kobieta) Niepodległa 1918-2018”

  1. Po przeczytaniu tego artykułu nasunęły mi się refleksje na ten temat. Czy aby na pewno kobieta po 100 latach odzyskała całkowite prawa? Mam co do tego wątpliwości. Tak! Wiele się zmieniło i to na lepsze. Mamy kobiety w rządzie,Kobiety prowadzą prym w firmach, zajmują kluczowe tam stanowiska itd. ale.. Coraz częściej słyszymy o przemocy domowej,utrudnianie awansów w przedsiębiorstwach., handel kobietami i ich wykorzystywanie, gorsze zarobki. Kobieta cały czas walczy. Nadal to rządzą mężczyźni, a kobiety z trudem przecierają sobie ścieżki do bycia wolną. Nie zaginął stereotyp kobiety matki Polki, której miejsce ma być w domu przy dzieciach.Tak! Zmienia się. Pytam siebie -dokąd dojdziemy ze swoją walecznością? Czekam na taki dzień,gdzie zakwitnie sprawiedliwość, a ta według mnie będzie wówczas,kiedy w rządzie będzie nas połowa i wtedy będziemy miały udział w tworzeniu nowych praw i ustaw. Ja już tego nie doczekam ale dzisiejsze młode kobiety?

  2. Uwaga: odpowiedź od organizacji “niepodległe.de”: Niepodległe 2018

    Cześć, odpisuje Magda Stoch 🙂 Dzięki za udostępnienie Manifestu Niepodległych na Twoim blogu, od razu widać zwiększone zainteresowanie na naszej stronie. Na naszej stronie internetowej niepodlegle.pl jest mail na który można słać informacje o planowanych przez Was wydarzeniach: kontakt@niepodlegle.pl Umieścimy je na stronie. Prosimy jednak o cierpliwość: informacje będą aktualizowane dopiero po zakończeniu Kampanii 16 Dnia Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. Aktualnie brakuje nam zasobów, by ogarniać dwa fronty 🙂 Po 16 Dniach całą uwagę przekierujemy na rok 2018!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.