Obrazki z Iranu 8

shirazBAdam Slaski

Sziraz wysycha

13 października

Chodziłem dziś pieszo po mieście i sam widziałem, wyschniętą rzekę, usychający ogród Eram. A ten ogród ma 1600 lat i dotąd jakoś udawało się go zawsze nawodnić, więc jeśli teraz uschnie do reszty, to będzie historyczna porażka. Na zdjęciach ogród nie wygląda tak źle, ale gdy się przyjrzeć glebie – spękana i złakniona wody.

Widziałem też fort Karim Khan. Za tymi potężnymi murami ukryty jest ogród – podoba mi się to, że Irańczycy wiedzą, co warto chronić. Niestety także tego ogrodu nie uchronili przed suszą.

shirazA

shirazcSpotkałem przyszłego irańskiego milionera. Zapytałem człowieka o drogę, okazało się, że on jest Irańczykiem, ale wychowanym w Londynie i nie zna miasta szczególnie dobrze. Zna się za to na biznesie i postanowił rozkręcić w Iranie coś w rodzaju hostel world. Był ciekaw mojej opinii, więc poszliśmy na kawę i przedyskutowaliśmy jego pomysły. Generalnie wiadomo, jaki model biznesowy przyjąć, wystarczy kopiować istniejące pomysły z Zachodu. Dokładnie tak powstały polskie fortuny w latach 90. I nie mam wątpliwości, że ten gość też ma szansę się wybić, przy odrobinie szczęścia oczywiście.

O zachodzie słońca poszedłem do meczetu posłuchać śpiewu muezina i zobaczyć muzułmanów gromadzących się na wieczornej modlitwie. Było to bardzo piękne, słuchałem w skupieniu, aż tu nagle podeszła do mnie rodzina Irańczyków i się zaczęło – where are you from, mister – lachestan good – volleyball, kurek – iran good? widać nie mieli potrzeby wysłuchiwać muezina w skupieniu

Poszedłem na kolację do okienka z zupami. Obok hotelu jest taki punkt, gdzie ustawia się zawsze długa kolejka, a facet nalewa do pojemników pyszną i pożywną zupkę.

shirazZ

4 thoughts on “Obrazki z Iranu 8

  1. W ostatnim odcinku pisal o wizycie w Shiraz. Myśłalem, ze w kolejnym wpisie wspomni coć o tamtejszych winogronach i winach więc siedziałem cicho. Teraz sobie pofolguję..
    Badania archeologiczne odkryły ślady wina w naczyniach sprzed roku 5000 p.n.e Już w IX wieku wina z Shiraz zyskały sobie reputacje najlepszych na Bliskim Wschodzie. Były eksportowane do wielu krajów. Po rewolucji islamskiej w 1979 roku produkcja win została zakazana. W Shiraz produkuje się bezalkoholowe soki z winogron..
    Mnie, mieszkańcowi Australii, nazwa shiraz jest jednak bliska – to gatunek mojego ulubionego i bardzo tutaj popularnego czerwonego wina. Okazało się jednak, że w okolicach Shiraz hoduje się tylko białe winogrona a więc skąd takie kolorów pomieszanie? Krzewy winne, z których produkuje się to wino pochodzą z Francji, dolina Rodanu , noszą tam nazwę Shirah. Nie pogłem znaleźć informacji dlaczego i w jakich okolicznosciach zmieniono nazwę.

  2. W pierwszym zdaniu powyższego komentarza zginęło jedno istotne słowo. Powinno być: W ostatnim odcinku autor pisal o wizycie w Shiraz.

  3. Ciekawe, każdy ma swój inny Shiraz. Kiedyś na egzaminie zapytano mnie o główne miasta imperium Persów. Powiedziałam o Peresepolis i Isfahanie, ale egzaminator cisnął, dorzuciłam mu więc na osłodę cytat z Hafiza – poeta przekonywał władcę, że miłość kobiety ważniejsza od podobojów. “Ja Shiraz, Samarkandy kraje za smagły pieprzyk złożę w darze”.

  4. Bardzo dziękuję za ciekawą uwagę. Oczywiście znam wino Shiraz, ale nigdy nie zbadałem związku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.