Seeds

Waldemar Okoń
SEEDS – NASIONA

dendelion

Kolejna wystawa malarstwa Natalii Okoń-Rudnickiej dedykowana jest rzeczom ulotnym i ludziom wrażliwym, którzy nadal wierzą, że sztuka ma sens, a jej uprawianie i oglądanie nie jest jedynie w miarę wygodną i zanikającą formą spędzania czasu. Jak wiemy malarstwo potrafi zatrzymać na wieczność jedną chwilę, ale umie ją również zintensyfikować, jest trwałe  i nieustannie przypomina o nietrwałości tego świata poprzez swa kruchość oraz istnienie jedynie w świetle, które tak łatwo jest zniszczyć lub unicestwić. Malarstwo wskazuje na naturę, którą powinniśmy naśladować i spod praw tej natury stara się wyzwolić, łącząc na obrazach to, co w rzeczywistości nigdy połączeniu nie podlega, stwarzając światy groteskowe i poprzez to prawdziwe, surrealne i dzięki temu sięgające w głąb wewnętrznej, a nie jedynie zewnętrznej kondycji świata.
OutSideTheRiver

Wystarczy również popatrzeć na obrazy Natalii, aby zrozumieć, że najwyższa ze sztuk – poezja może objawiać się w tym co wizualne, nie tracąc przy tym walorów jak najbardziej sensualnych i dekoracyjnych.
Nasiona

Piszę o tym, ponieważ w malarstwie tej młodej artystki dostrzegamy niemal barokowy przepych kolorów w połączeniu z bardzo precyzyjną formą rysunkową, odniesienia do tego co najtrwalsze i najważniejsze w naszym życiu: naszego wizerunku – twarzy, naszych bliskich, naszej sztuki, która niekiedy prowadzi nas w stronę odwiecznych symboli – polecam „Głowę na talerzu”, „Motyle”  i „Bliźnięta”, jednocześnie nie zapominając o tym, że malarstwo jest próbą odpowiedzi na wyzwanie rzucane nam przez sensualność świata i właśnie w tej zmysłowej i cokolwiek aintelektualnej sferze powinno się najpełniej spełniać i realizować.
Warhol2013

Stąd zaistniałe na naszej wystawie piękne „Trzy zmysłowe kury”, ale też „Posiłek kaczki” i rozliczne „Zabawy”, których głównym bohaterem jest dziecko zanurzone w cokolwiek metafizycznej przestrzeni tego co dzieje się tu i teraz będące również projekcją całej, miejmy nadzieję, szczęśliwej i dobrej przyszłości.
W_ogrodzie

Malarstwo Natalii Okoń-Rudnickiej zawiera bowiem w sobie opowieść o życiu, które winno być dobre i szlachetne, o zabawach, które wprawdzie przemijają, ale pozostawiają w nas na długo delikatną pamięć szczęścia, o przeciwnościach, które można pokonać, a wszystko podane w urokliwej, lekko ironicznej poetyce charakteryzującej sztukę, z którą dobrze się mieszka i która może być dla nas źródłem nieustannie odkrywanych malarskich i poetyckich radości. Taką radość w dzieciństwie przynosiły nam dmuchawce, które potrafiliśmy zamienić w deszcz unoszących się ku słońcu nasion, ulotny i jednocześnie bardzo konkretny, służący zabawie i powstawaniu nowego życia. Pamiętajmy, że sztuka to według słynnej definicji Szekspira „powietrzne nic” i być może dlatego warto ją uprawiać i o niej myśleć.

zabawy

I zupełnie na koniec – w dzisiejszym konsumpcyjnie nastawionym świecie artyści niekiedy wybierają właśnie konsumpcjonizm jako temat i swoistą strategię swojej sztuki. Obrazy Natalii też starają się ukazać niebezpieczeństwa (liczne) i zalety (nieliczne) takiego stylu życia. Można je kupić, można też zamówić u Artystki „odręczne” wykonanie szeregu projektów pokazanych w formie „maszynowych” wydruków na płótnie. Nowe technologie nie zmieniają jednak podstaw sztuki malarskiej, w której liczą się przebłysk  wyobraźni utrwalony w trwalszym niż ona sama medium oraz, tak od początku istnienia ludzkości, oko i ręka malarza.

***
Inne prace można zobaczyć na stronie Natalii Okoń

One thought on “Seeds

  1. finde die Bilder wunderschön; habe die Adresse von dem Schloss gecheckt. Anne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.